SMITH & WESSON EQUALIZER 9MM 3.675″ PSTL TS 10/13/15RD
20 in stock
SKU: LIP|SM13591 Category:
Description
. Smith and Wesson Item: 13591 ( thumb safety)
. S&W EQUALIZE
. MADE IN U.S.A.
. HIGH-CAPACITY MICRO-COMPACT
. INTERNAL HAMMER FIRED THUMB SAFETY . OPTICS-READY SLIDE
. GRIP SAFETY . 10, 13, and 15+1 ROUND CAPACITY . WHITE DOT SIGHTS . 3.675″ BARREL . 9mm
. FEATURES
– Comes with (3) Magazines: 10, 13, and 15 Round.
– Easy-to-rack slide.
– Slide cut for optics.
– Reversible magazine release.
– Manual thumb safety.
– Loaded chamber indicator.
– Crisp, single-action trigger with tactile and audible reset.
– Picatinny-style equipment rail for light or laser.
– Optimal 18-degree grip angle for natural point of aim.
– Disassembles without pulling the trigger.
– Armornite durable corrosion resistant finish.
– Maglula UpLula magazine speed loader included.
– Easy-to-grip, deep front and rear slide serrations.
– Backed by Smith & Wesson’s Lifetime Service Policy.
Additional information
UPC
Manufacturer
Smith & Wesson / S&W
Manufacturer Part Number
13591
Action
Internal Hammer Fired
ATF Type
PISTOL
Barrel Finish
Black Armornite
Barrel Length
3.675"
Caliber/Gauge
9mm
Capacity
15 + 1
Length
10
Magazine Included
1 x 13-Round
Model
Equalizer
Mount Type
Optic Ready
Number of Magazines
3 10 rd., 13 rd., and 15 rd.
Package Height
2.4
Package Width
7.0
Product Type
Semi-Auto Pistol
Rate of Twist
1:10"