Rost Martin RM1CBLKOSP10CA RM1C *CA Compliant 9mm 10+1 4″ Black Compensated Match Grade Barrel, Black Tenifer Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Textured Grip
10 in stock
SKU: LIP|RM1CBLKOSP10CA Category:
Description
The RM1C in 9mm challenges the standard for striker-fired compact pistols and offers an innovative approach in supplying the most desirable features. The RM1C features a 4 hammer-forged barrel, aggressive front and rear slide serrations, ambidextrous mag release, and a smooth, light five-pound trigger pull with a clean break and a short reset. Non-glare top slide serrations combat eye fatigue and allow for quicker sight picture clarity. The low bore axis paired with the hammer-forged barrel provides superior accuracy out-of-the-box and improves muzzle control. The tough Tenifer treated slide provides anti-corrosion properties and is ultra-durable. The RM1C also accepts all popular pistol lights on the full three-slot Picatinny rail. Ergonomically advanced, the RM1C features the signature Rost Martin Responsive Grip Texturing, or RGT. The RM1C is engineered and built for longstanding durability and reliability trusted, backed by the Rost Martin lifetime warranty. *CA Compliant
Additional information
UPC
Manufacturer
Rost Martin
Manufacturer Part Number
RM1CBLKOSP10CA
Action
Striker Fired
Barrel Length
4"
Caliber/Gauge
9mm